به مناسبت روز بزرگداشت شیخ بهایی بازدید از موزه آب رایگان شد

به مناسبت روز بزرگداشت شیخ بهایی بازدید از موزه آب رایگان شد

به مناسبت روز بزرگداشت شیخ بهایی بازدید از موزه آب رایگان شد

به مناسبت روز بزرگداشت شیخ بهایی پنجشنبه سوم اردیبهشت ماه بازدید از موزه آب کاخ سعد آباد رایگان می باشد

مدیر موزه آب سعدآباد ضمن تبریک روز بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار هدف از این طرح را ارج نهادن به این عالم شیعی  و همه معمارانی که از گذشته تا کنون در زمینه آب و آبرسانی خدمت­رسانی کرده اند عنوان کرد. شاهرخ کریمی در ادامه به خدمات شیخ بهایی اشاره داشت و افزود : طومار شیخ بهایی عنوان سندی است که برای تنظیم آب زاینده‌رود اصفهان، در عهد سلطنت شاه عباس اول صفوی به‌وسیلۀ شیخ بهایی تنظیم گردید.

او ادامه داد: همچنین طراحی کاریز نجف‌آباد معروف به قنات زرین‌کمر، اختراع سفیدآب که در اصفهان به سفیدآب شیخ معروف است، ساختن منارجنبان، ساختن ساعتی که نیاز به کوک کردن نداشت؛ و حمام معروف شیخ‌بهایی در اصفهان که مدت زیادی آب آن تنها با نور شمعی روشن بوده، تعدادی از خدمات ارزشمند این عالم شیعه است.

گفتنی است بهاءالدین محمد بن عزالدین حسین بن عبدالصمد العاملی الجُبَعی (جُباعی)» مشهور به «شیخ بهایی» (953 قمری در بعلبک- 1030 قمری در اصفهان)، دانشمند نامدار عصر صفوی است که در فلسفه، منطق، طب، هیئت و ریاضیات تبحر داشت. در حدود 95 کتاب و رساله در سیاست، حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی، هنر و فیزیک از وی به یادگار مانده است. به پاس خدمات وی در علوم ستاره‌شناسی، یونسکو سال 2009 میلادی را به نام او، سال «نجوم و شیخ بهایی» نام‌گذاری کرد. شیخ بهایی در شمار مولفان پر اثر در علوم گوناگون است و آثار او تماما موجز و بدون حشو و زواید است


نظرات

نکته :
- نظرات شما ممکن است پس از تائید مدیر نمایان شود.
- لطفا از زبان پارسی برای نظر دادن استفاده کنید


  1. نظر نیلوفر عزیز :

    واقعا از سایتتون لذت بردم

    وبلاگ زیبای دارید موفق باشید

    نظر کادوس شاپ عزیز :

    وبلاگ زیبای دارید موفق باشید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA Image Reload Image